Informacje dla mediów
Idea Konkursu
Zorganizowanie I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Korowód MYŚLIwskiego” pozwoli osobom dorosłym oraz młodzieży szkolnej ze szkół średnich zaprezentować swoje umiejętności i talenty recytatorskie w oparciu o niezwykle wartościowe teksty, autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich – Wiesława Myśliwskiego – urodzonego w 1932 roku w Dwikozach koło Sandomierza, laureata wielu nagród, w tym dwukrotnie Nagrody Literackiej Nike. Twórcy, który czerpiąc ze źródeł chłopskiego doświadczenia i chłopskiej mowy żywej, wpisuje swoje kreacje w krąg uniwersalnych praw i prawd o świecie i ludzkiej egzystencji. Z uwagi na wartość twórczości Wiesława Myśliwskiego, pisarza wywodzącego się z ziemi świętokrzyskiej, zasadnym jest stworzenie konkursu o tę twórczość opartego. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić i wysłać elektronicznie kartę zgłoszeniową dostępną na stronie.
Forma oddziaływania społecznego, jaką jest konkurs recytatorski, jest kolejnym zadaniem podejmowanym przez Instytut Kultury Ireneusza Ślusarczyka, którego celami jest szeroko pojęta działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, a także edukacji. W swoich działaniach staramy się sięgać do najszlachetniejszej materii literackiej i artystycznej, stąd wybór twórczości Wiesława Myśliwskiego, jako kanwy wokół której można stworzyć konkurs, służący popularyzacji dzieł literackich tego pisarza oraz edukacji młodzieży i osób dorosłych.
Autorem logotypu “Korowód MYŚLIwskiego jest Pan Dariusz Stelmach absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach w latach 1976 -1981 i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu w latach 2001-2006 (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Gieragi). Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Uczestnik krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich.
Informacja o współfinansowaniu
“Korowód MYŚLIwskiego” Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest współfinansowany przez Województwo Świętokrzyskie w ramach realizacji zadania publicznego.
O organizatorze
Celem Instytutu jest działalność na rzecz: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, edukacji, ekologii i ochrony środowiska, a także pomocy znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej osobom fizycznym: artystom i ludziom kultury i sztuki.
Prezesem Zarządu Instytutu jest Ireneusz Ślusarczyk, a Wiceprezesem Zarządu Urszula Lubczyńska-Gładka. Radę Instytutu tworzą: inicjator powstania i fundator Instytutu Edgar Wojtasiak oraz Robert Kosowski. Działamy w szeroko pojętej przestrzeni kultury. Łączymy to, co w kulturze najbardziej uniwersalne, z lokalnymi zasobami: ludzi, przestrzeni, działań. Czerpiemy nie tylko z najlepszych wzorców i najszlachetniejszej materii literackiej i artystycznej, ale także szukamy własnych i oryginalnych środków wyrazu.
Instytut Kultury jest kontynuatorem działalności Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Pro Persona”.
Gdzie i kiedy Konkurs się odbędzie
Dom Środowisk Twórczych “Pałac Tomasza Zielińskiego”
ul. Zamkowa 5
25-009 Kielce (woj. świętokrzyskie)
Konkurs odbędzie się: 7 października 2022 r. – piątek w godzinach:
od 8:00 – rejestracja uczestników
od 9:00 – prezentacje konkursowe
13:00-14:00 – przerwa obiadowa
14:00-16:00 – prezentacji ciąg dalszy
17:30 – koncert laureatów i wręczenie nagród.
Kontakt dla uczestników oraz dla mediów
Olga Wójcik
Olga.Wojcik@instytutkultury.org.pl; tel. +48 783 760 901